Producent drzwi antywłamaniowych, akustycznych, przeciwpożarowych, dymoszczelnych, zamków, szyldów ochronnych, wkładek cylindrycznych
szybki
kontakt
+48 22 665 83 13
 
 

Zamek dla czterech pokoleń


Z doświadczenia wiemy, że najbardziej zawodnymi elementami tradycyjnych zamków są sprężyny. Mniej lub bardziej skomplikowany system sprężyn do napędu, zarówno zatrzasku jak i rygla, wyko­rzystywany jest w co najmniej 80 proc. zamków dostępnych na polskim rynku. Tymczasem - jeśli przy zamkniętych na klucz drzwiach właśnie sprężyna rygla odmówi posłuszeństwa - kończy się to zwykle „włamaniem" do własnego domu. I nie są to wcale rzadkie przypadki. W czasie, nazywanym „cyklem" otwarcia i zamknię­cia zamka, sprężyna rozciąga się i zgina. Pracuje podobnie jak resor w samochodzie.


Z czasem więc materiał (także wysokiej klasy), z którego wykonana jest sprężyna, ulega tzw. samoistnemu zmęczeniu. Aby temu zapobiec - szczególnie w miejscach, gdzie przenoszone są największe siły - zawodną sprężynę zastępuje się mechanizmem zębatkowym.
Na zewnątrz zmiana ta jest praktycznie niezauważal­na. Ale, jak ma to np. miejsce w zamkach rodziny STARK, zastosowanie zębatki wyraźnie podnosi kom­fort użytkowania, bezawaryjność i poziom bez­pieczeństwa. Szczególnie kobieca ręka wyczuje to już za pierwszym razem. W porównaniu do zamknięć „na sprężynę" zamek z zębatką otwiera się o wiele lżej, a jego ruch jest bardziej płynny. Także dziecko nie będzie miało z nim żadnych kłopotów.Niezawodność


Choć może się to wydać trochę dziwne, zastosowanie zębatki zmniejsza liczbę współpracują­cych ze sobą elementów zamka (mniej części narażonych jest więc na ewentualne uszkodzenie) i upraszcza jego budowę. Dzięki systemowi zębatkowemu napędzającemu rygiel (specjalnemu wycinkowi zębatki zamka współpracującego z zębatką wkładki) Stark - choć może przenosić i przenosi wielokrotnie większe siły niż zamknięcia tradycyjne - nie ulega zacięciom. Sprzyja temu też wykonanie jego najbardziej wrażliwych elementów z odpornych na zużycie spieków żelaza.
Ponadto w Starkach, choć ich „język" dalej napędzany jest za pomocą sprężyny, zastosowano podwójną dźwignię zatrzasku. Dzięki czemu także ten element narażony jest na mniejsze zużycie się i to nawet wtedy, kiedy ktoś ma tzw. ciężką rękę.


Bywa, że z lenistwa lub pośpiechu wychodząc z domu, standardowy zamek przekręcamy tylko „na raz". Określane przez fachowców jako „krótki wysuw rygla" lub bardziej popularne „zamknięcie na pół gwizdka" powoduje, iż zamek nie zapewnia nam wtedy (z naszej winy) pełnej swojej wytrzymałości na próby wyłamania go lub wypchnięcia. Zastosowanie zębatki „wymusza" zaś na użytkowniku pełne wysunięcie dolnego rygla, gdyż inaczej nie można wyjąć klucza.
Jedna z metod pokonywania przez włamywaczy zamków tradycyjnych polega na ich nawiercaniu w odpowiednim miejscu. Ten dość popularny „patent" nie ma jednak zastosowania wobec zamków na zębatkę, gdyż nie umożliwia w ich przypadku zniesienia blokady wkładki. Same wkładki chronione są zaś dodatkowo certyfikowanymi tarczami drzwiowymi.
W wyposażeniu dodatkowym zamki typu Stark posiadają ponadto wzmocniony zaczep kątowy, przeznaczony do montażu w drewnianej ościeżnicy.

Trzy Starki


Trzy Starki łączą następujące cechy: każdy.z nich jest zamkiem na wkładkę z mechanizmem zębatkowym, zamkiem wpuszczanym oraz zamkiem najwyższej klasy C, certyfikowanym przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej i Centralne Laboratorium Kryminalistyczne KG Policji.Stark 1 to zamek podklamkowy, którego rygiel dolny stanowi 4-bolcowa zasuwa.
Stark 2 jest zamkiem wielopunktowym z dodatko­wymi rozporami: górną i dolną, połączonymi z zamkami dodatkowymi Stark 3 (drugi zamek).

Rodzina zamków Stark produkowana jest w standar­dowych wymiarach, co umożliwia łatwe zastąpienie nimi innych zamknięć. Każdy ze Starków wymaga wkładki z zębatką. Producent zaleca, aby były to np. wkładki legitymujące się polskimi certyfikatami klasy C. Wymóg stawiany zamkom tradycyjnym wynosi zwykle kilkadziesiąt tysięcy bezawaryjnych cykli. W czasie prób w IMP Stark zaliczył 500 tysięcy (!) otwarć i zamknięć (wtedy test przerwano), i dalej działał jak nowy. Jeśli więc czteroosobowa rodzina użyje go 10 razy dziennie, to zakupiony Stark będzie mógł jej służyć przez ponad 130 lat, czyli co najmniej 4 pokolenia.
La Porte
ul. Połczyńska 66,
01-337 Warszawa
NIP: 522 288 33 79,
REGON: 141385500,
KRS: 0000302596
Salon firmowy otwarty
pon. - pt. w godz. 8-17
La Porte produkujemy:

drzwi antywłamaniowe

,

drzwi antywłamaniowe Warszawa

, akustyczne, przeciwpożarowe, dymoszczelne,zamki, szyldy ochronne, wkładki cylindryczne